Strona główna » Trądzik aktualności » Nowa nadzieja na skuteczne leczenie trądziku

Nowa nadzieja na skuteczne leczenie trądziku

Szczepy bakterii decydują o wyglądzie twarzy

Dobry i zły szczep bakterii Propionibacterium acnes mogą decydować o wyglądzie skóry na naszej twarzy – informuje Journal of Investigative Dermatology.

Propionibacterium acnes to bakterie obecne w porach skóry każdej osoby. Choć uważane są za przyczynę trądziku, jednak pozostaje tajemnicą, dlaczego u niektórych osób tego rodzaju zmiany skórne występują częściej niż u innych.

Zespół Huiying Li z University of California w Los Angeles (USA) dokonał analizy próbek bakterii pobranych ze skóry nosa 49 osób z trądzikiem oraz grupy kontrolnej 52 osób.

Są tysiące różnych szczepów P. acnes – naukowcy znaleźli 66 najpopularniejszych, wyodrębnionych na drodze analizy genomu. Jak się okazało, istnieją złe i dobre szczepy. Zarówno u osób z trądzikiem, jak i bez niego znaleziono 63 z tych szczepów, 1 pojawiał się niemal wyłącznie na zdrowej skórze, natomiast dwa – u osób z trądzikiem. Z tych dwóch podejrzanych szczepów jeden występował wyłącznie na skórze z trądzikiem, drugi znaleziono także u 16 proc. osób o zdrowej skórze.

Złe szczepy miały dodatkowe grupy genów, zapożyczone od wirusów. Były wśród nich geny zaostrzające przebieg trądziku oraz gen wiążący niezwykle mocno bakterie z komórkami skóry. Ponieważ zmiany skórne to wynik reakcji zapalnej układu immunologicznego, mocniejsze związanie bakterii z komórkami może nasilać powstawanie tych zmian.

Główny autor badania, dr Huiying Li, powiedział: „Mamy nadzieję, że nasze wyniki przyczynią się do opracowania nowych strategii, które zatrzymują chorobę przed rozpoczęciem i umożliwią dermatologom dostosowanie leczenia do wyjątkowego koktajlu bakterii skórnych każdego pacjenta.”

Ponieważ nie wszystkie osoby z trądzikiem mają złe szczepy, a nie wszystkie o czystej skórze – dobre, prawdopodobnie w grę wchodzą także inne czynniki, na przykład stan układu odpornościowego.

Współautor badania , dr George Weinstock, profesor genetyki z Washington University w St Louis, powiedział: „Nasze badanie podkreśla znaczenie analizy na poziomie szczepu w świecie ludzkich mikrobów, aby określić rolę bakterii w zdrowiu i chorobie. Ten rodzaj analizy ma znacznie większą rozdzielczość niż poprzednie badania, które opierały się na kulturach bakteryjnych lub tylko dokonywały rozróżnienia pomiędzy gatunkami bakterii. „

Trądzik to nie tylko problem 85 proc. nastolatków, ale także 11 proc. dorosłych. Istniejące metody leczenia – na przykład podawanie antybiotyków – mają ograniczoną skuteczność, mogą też mieć niepożądane skutki uboczne – jak wysuszenie, łuszczenie czy zaczerwienienie skóry.

Odkrycie może pomóc w opracowaniu sposobów leczenia indywidualnie dostosowanych do skóry. Być może aplikowanie dobrych szczepów, na przykład w postaci kremu, to wkrótce najlepszy sposób na  trądzik.

Poprzednie badania, przedstawione podczas Society for General Microbiology’s Spring Conference w Dablinie, wykazały, że preparaty ziołowe z tymianku mogłyby być bardziej skuteczne w leczeniu trądziku, niż obecnie kremy sporządzane na receptę. Odkrycie zapowiada łagodniejsze i bardziej efektywne leczenie trądziku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: